Program rada Turističke zajednice Bjelovarsko bilogorske županije za 2014.

 
 

Uvod

Aktivnost i učinak ureda ovisit će o ostvarenju sredstava izvornih prihoda, dotacije Županije i potpore u programima za turistički nerazvijena područja (TZN) kao i za promotivne kampanje. Također, i o osposobljenosti ureda za izvršavanje svih programiranih poslova.  I dalje treba unapređivati turističku ponudu Županije, jačati  suradnju s regionalnim putničkim agencijama kroz promociju i prodaju, te nastaviti prisutnost ureda u djelovanju povjerenstava Hrvatske turističke zajednice (HTZ) i Ministarstva turizma (MINT).

Uvodne naznake - dopuna

Usprkos prilično raznolikoj, sadržajnoj i prostorno diversificiranoj resursno-atrakcijskoj osnovi (izvori termalne vode u Daruvaru, pitomi obronci Bilogore, Moslavačke gore, Ravne gore i Papuka, bogatstvo slatkovodnih površina, šume bogate divljači, velike poljoprivredne površine, multikulturalnost i velik broj događanja regionalnog i lokalnog karaktera), praktički nijedan turistički proizvod Bjelovarsko-bilogorske županije nije u prošlom razdoblju, bio ni sustavno razvijan, niti adekvatno prezentiran potencijalnoj potražnji. Izravna posljedica dosadašnjeg pristupa turističkom razvoju Županije ogleda se u činjenici da je cijeli ovaj prostor još uvijek turistički marginaliziran. To zorno potvrđuje i kretanje broja turistički motiviranih dolazaka i/ili noćenja na ovom području. Jasno je, dakle, da Bjelovarsko-bilogorska županija do danas nije valorizirala vlastiti turistički potencijal na primjeren način, zbog čega ni ne predstavlja značajnije kontinentalno turističko odredište kako na području zdravstveno-lječilišnog turizma, tako ni u segmentu kulturnog turizma (događanja, festivali, manifestacije, kreativni turizam), ali ni u etno-eko, ruralnom, lovnom, ribolovnom i drugim oblicima tzv. turizma specijalnih interesa.

Kada govorimo o rezultatima Županije za 2013.godinu evidentiran je rast broja dolazaka za 15 % (14.946/ 12.941) i noćenja za 10 % (32.803/29.851). Mijenja se i struktura dolaznih gostiju tako da su strani gosti ostvarili 13 % više noćenja, a domaći gosti 3%. Najveći indeksi iskazuju se za dolaske gostiju iz Finske, Belgije, Austrije, Islanda, Luksemburga i ostalih europskih zemalja. Pokazatelji pokazuju  skraćenje duljine boravka (2,19 prema 2,30 – godinu ranije). Najviši porast bilježi područje Daruvara gdje je ostvareno 20.655 noćenja i 8.106 dolazaka što predstavlja povećanje broja noćenja za 22 % a dolazaka za 34 % uz skraćenje trajanja boravka 2,55 prema 2,80 prošle godine). Broj jednodnevnih gostiju u Daruvaru bio je 13.710 gostiju i veći je za 22% nego u 2012. godini.  Upravo završenu  priredbu „Božićna priča u Čazmi“ obišlo je oko 67.000 posjetitelja, koji su najvećim dijelom doputovali individualnim prijevozom. Zabilježen je dolazak 120 autobusnih skupina (agencijski gosti), što je povećanje posjetitelja u odnosu na prošlu sezonu od oko 35 %. Oformljen je klaster turističkih ponuđača na ruralnom prostoru SRCE ZELENE HRVATSKE, kojemu ćemo u 2014.godini pružiti široku promociju, od koje se očekuje povećanje dolazaka gostiju i produljenje vremena trajanja njihovog boravka. Broj posjetitelja na manifestacijama  organiziranima u Daruvaru bio je oko 45.000 posjetitelja, a na priredbama u Bjelovaru i ostalim mjestima Županije oko 164.000, što je relativno složeno utvrditi jer se priredbe održavaju na otvorenom i bez naplate karata. Međutim, evidentno je da je broj posjetitelja sajamskih događanja bio oko 88 tisuća, koji su dolazili agencijski i individualno. 
 
U želji da se neiskorišten, a dobrim dijelom i zapušten ekonomski potencijal relativno kvalitetne resursno-atrakcijske osnove Bjelovarsko-bilogorske županije usustavi, adekvatno valorizira i stavi u funkciju turističkog privređivanja, sve u cilju povećavanja ekonomskih učinaka turizma, a time i životnog standarda lokalne populacije, Bjelovarsko-bilogorska županija i Turistička zajednica Bjelovarsko-bilogorske županije usvojile su u razdoblju od 2008. do 2010. dva dokumenta strateškog karaktera. Riječ je o dokumentima: Turističkom master planu Bjelovarsko-bilogorske županije (Kunst i Tomljenović, 2008.), odnosno Identifikaciji ključnih razvojnih projekata za implementaciju vizije turističkog razvoja Bjelovarsko-bilogorske županije (Kunst i Tomljenović, 2010.), a u izradi je AKCIJSKI PLAN  USPOSTAVE CJELOVITOG SUSTAVA PJEŠAČKIH, BICIKLISTIČKIH I JAHAČKIH RUTA NA PODRUČJU BJELOVARSKO-BILOGORSKE ŽUPANIJE" (APTR). Ističemo da je tijekom 2013.godine, našim zalaganjem, oformljen klaster agroturističkih ponuđača SRCE ZELENE HRVATSKE i uspostavljena kvalitetna suradnja u promociji i prodaju  turističkih proizvoda, te da su predani zahtjevi za promotivne kampanje u respektabilnim iznosima i u suradnji s kvalitetnim promotivnim agencijama.  

Polazeći od detaljne analize prometne povezanosti i raspoloživosti vitalnih infrastrukturnih sustava, ali i dostignutog stupnja turističke razvijenosti Županije, turističkim je master planom sustavno inventarizirana i valorizirana tržišna spremnost turističke resursno-atrakcijske osnove, analizirano je potencijalno turističko tržište te provedena detaljna SWOT analiza. Na toj su osnovi, potom, definirani ključni razvojni ciljevi i vizija razvoja turizma Bjelovarsko-bilogorske županije, te je predložena prikladna turistička regionalizacija u cilju što boljeg tržišnog pozicioniranja nekoliko definiranih turističkih klastera. Konačno, na bazi svih prethodnih saznanja, identificirani su i turistički proizvodi na kojima valja temeljiti razvoj turizma u nadolazećem razdoblju. 

Neovisno o činjenici da su sve aktivnosti povezane s problematikom strateškog planiranja razvoja Bjelovarsko-bilogorske županije kao turističke destinacije usklađene s  uobičajenom svjetskom praksom i pravilima struke, odmah valja naglasiti činjenicu da sa implementacijom zaključaka oba  prethodno navedena strateška dokumenta još uvijek nismo zadovoljni. Drugim riječima, gotovo nijedan od identificiranih projekata/aktivnosti, kako u sferi stvaranja poticajnog socijalnog okružja, tako i u sferi izgradnje turističke infra i suprastrukture, diversifikacije turističkih proizvoda, uspostave turističke poželjnosti i prepoznatljivosti još uvijek nije pokrenut. 

Da se Program ne bi pretvorio u znanstveni rad, ovime upućujemo na članak – analizu koji je od strane Dr. Ive Kunsta iz Instituta za turizam  iz Zagreba, koji je Zajednica  „naručila“ i koja je pod naslovom RAZVOJ TURIZMA NA PODRUČJU BJELOVARSKO BILOGORSKE ŽUPANIJE: STANJE, OGRANIČENJA I KAKO IH PREVLADATI iznesen na Znanstvenom skupu, a govori o specifičnostima turističkog privređivanja i odrednicama destinacijskog upravljanja, uzrocima zaostajanja i o tome kako razbiti razvojnu letargiju i potaknuti turistički razvoj Županije. Analiza je pod spomenutim naslovom objavljena u radovima Zavoda za znanstveno istraživački i umjetnički rad HRVATSKE AKADEMIJE ZNANOSTI I UMJETNOSTI i objavljena u svesku broj 6 Zavoda HAZU u listopadu 2012.godine. 

Prema uobičajenoj metodologiji u sustavu, Zajednica je prijedlog godišnjeg Programa koji vam je dostavljen, poslala  službi za nadzor koja djeluje u Glavnom uredu, i od koje je do  sjednice primila mišljenje. U mišljenju nas služba upućuje na potrebu iskazivanja podataka o ostvarenim turističkim prometima, kao i da se tekstualno detaljnije opišu svi pojedinačno planirani zadaci/ projekti Zajednice za 2014.godinu, pa to  i činimo.

Članovi Zajednice su lokalne turističke zajednice (LTZ) kojih ima pet kroz čije je postojanje pokriveno cijelo područje Županije (izuzev općina Štefanje i Berek koje nisu upisane u Upisnik). Razvojno gledajući ovakvim rješenjem osigurali smo cjelovit i ravnomjeran turistički razvoj područja Bjelovarsko bilogorske županije. 

Na području Županije djeluju turističke zajednice: Turistička zajednica Bilogora – Bjelovar koja ima članice s područja grada Bjelovara, te s područja općina: Kapela, Nova Rača, Rovišće, Severin, Šandrovac, Veliki Grđevac, Velika Pisanica, Veliko Trojstvo i Zrinski Topolovac. Ured ima dva zaposlenika i direktora zaposlenog na 50% radnog vremena. 

Turistička zajednica Daruvar – Papuk čije su članice grad Daruvar i općine: Končanica, Dežanovac, Đulovac i Sirač. Ured ima dva zaposlenika. Direktorica je položila stručni ispit.

Turistička zajednica Sjeverna Moslavina koju čine grad Garešnica i općine Hercegovac i Velika Trnovitica. Ured nema direktora. Ima zaposlenicu.
 
Turistička zajednica Moslavina – Čazma čije su članice grad Čazma i općina Ivanska. Ured nema direktora. Ima zaposlenika. Sve navedene zajednice jesu, u smislu ZTZ, turističke zajednice područja.

Turistička zajednica grada Grubišno Polje nastavila je djelovati samostalno kao Turistička zajednica grada. Ured nama zaposlenika, ali ima direktoricu bez zasnovanog radnog odnosa. Direktorica ima položen stručni ispit.

Sve zajednice oformljene su 2010.godine, što znači da 2014. godine trebaju provesti izbore za tijela zajednice u novom mandatu!!!

Zajednica ima Master plan turizma (TMP) Bjelovarsko bilogorske županije (ili Glavni plan razvoja turizma) koji se provodi!? Cilj iz ZTZ: razvijanje svijesti o važnosti i gospodarskim, društvenim i drugim učincima turizma, te o potrebi i važnosti očuvanja i unapređenja svih elemenata turističkog proizvoda područja, a osobito zaštite okoliša te prirodne i kulturne baštine sukladno održivom razvoju i ne provodi se. Iz 2013.godine Zajednica prenosi projekt koji u Dokumentu i u ugovoru nosi naziv  "AKCIJSKI PLAN  USPOSTAVE CJELOVITOG SUSTAVA PJEŠAČKIH, BICIKLISTIČKIH I JAHAČKIH RUTA NA PODRUČJU BJELOVARSKO-BILOGORSKE ŽUPANIJE" (APTR). Projekt će biti dovršen do 30.6.2013.

U izradi ove projekcije a prilikom planiranja, razvojnih, promotivnih i drugih aktivnosti, sve navedeno uzeli smo u obzir, ali Vijeću i Skupštini opet naglašavamo da aktivnije nego do sada treba:

a/ provoditi Master plan razvoja turizma Bjelovarsko bilogorske županije kroz izradu potrebnih dokumenta navedenih u prilogu TMP. Za bolje razumijevanje ovog prijedloga, korisno bi bilo izučiti članak Dr. Ive Kunsta objavljen u radovima Zavoda za znanstveno istraživački i umjetnički rad HAZU u Bjelovaru pod naslovom „Razvoj turizma na području Bjelovarsko bilogorske županije: stanje, ograničenja i kako ih prevladati“ koji je prezentiran na Znanstvenom skupu održanom u Bjelovaru 25.10.2012. godine, i zaustaviti praksu partikularnog (općinskog) planiranja turističkog razvoja,

b/ na radnim sastancima s čelnicima (kolegij) educirati predstavnike JRS i JLS te stanovništva za bavljenje turizmom razvijanjem svijesti o važnosti i gospodarskim i društvenim učincima turizma, a osobito zaštiti okoliša, razvijati  poduzetništvo i privlačiti investitore. Kroz aktivnosti do izražaja trebaju doći najmanje dvije stvari:
- Izrada projekata/ koncepta najbolje uporabe za lokalitete u državnom vlasništvu i
- Privlačenje investitora i stvaranje javno privatnih partnerstava u takovim objektima,

c/ stvarati stabilnije uvjete za nastavak rada Zajednice, u prvom redu kroz osiguranje prostora za primjerenu organizaciju i rad TZŽ, kroz zapošljavanje stručnih radnika, opremanje vozilom i sl…. 

d/ unapređivati opće uvjete boravka turista, 

e/ izučavati potrebe tržišta te stvarati i paketirati prepoznatljive turističke ponude.

Uz spomenuti APTR, treba izraditi dokumente koji su u TMP navedeni kao prioritetni te provesti projekte BBŽ prijavljene za ostvarenje sredstava potpore u programima suradnje, a to su:
- Očuvanje tradicijskih zanata u svrhu ekonomskog razvoja,
- „EforT“ – Ethno for Tourism, 
- FENIX - Poticanje stvaranja zajedničkog gospodarskog prostora i povezivanje, gospodarskih subjekata putem ICT tehnologije za male i srednje poduzetnike pri zapošljavanju Generation „X“,
- ŠRC Kukavica – koncept najbolje uporabe, 
- Stara Ciglana (Velika Pisanica) - koncept najbolje uporabe i prefeasibility studija
- Intenzivirati razvoj zdravstvenog turizma u Daruvaru na principima javno privatnog partnerstva. 

Pri izradi godišnjeg programa rada i financijskog plana primijenili smo metodologiju i standarde koji su u sustavu i u mjerama Vlade RH zadani, vodeći računa o interesima Županije i prioritetima iz Turističkog Master plana Bjelovarsko bilogorske županije.

Osim znanja i stručnosti, za postizanje ovakvih ciljeva biti će važna politička opredijeljenost i mudrost svih dionika razvoja i unapređenja turističkog privređivanja Svi ovi projekti i prijedlozi  „zainteresirali“ bi i privukli  potencijalne investitore na nova  ulaganja i bitno bi doprinijeli uspješnijoj prodaji postojećih (još uvijek krnjih) turističkih proizvoda: ŠRC Kukavica, Lovrakov centar, ribnjaci Severin, Končanica, Skresovi, Vustje i još nekih. Naravno TMP navodi čitav niz  prijedloga koje je potrebno uvažavati zavisno o  visini sredstava koja ulažemo u turistički razvoj. 

U prijavama za ostvarivanje sredstava rađenih sa partnerima iz zemlje i iz inozemstva (BiH, Mađarska) dominiraju projekti vezani uz tematske puteve zbog čega smo krenuli u izradu Akcijskog plana za uspostavu cjelovitog sustava planinarskih, konjičkih i/ili biciklističkih ruta, kao najpoticajniji plan iz skupine projektnih ideja koje su u funkciji razvoja sustava doživljaja/ proizvoda, jer se temelji na postojanju dobro razvijenih pješačkih, planinarskih, konjičkih i biciklističkih staza na cijelom području Županije i šire. Uz boravak u izvornom prirodnom ambijentu, namjera projekta je da se cijelo projektno područje pozicionira kao dobro organizirana destinacija za planinare, bicikliste i/ili jahače različite vještine i/ili fizičke sposobnosti. Projekt ima za cilj mapirati postojeće staze, te ih međusobno ujednačiti i povezati u cjeloviti sustav doživljaja na način koji će ih učiniti podjednako atraktivnim kako za ambicioznije, tako i za one manje ambiciozne korisnike. U tom smislu, projekt podrazumijeva osmišljavanje i/ili uvođenje jedinstvenog sustava informiranja i signalizacije, uz bogatu ponudu odgovarajućih informativnih materijala (karte sa svim potrebnim informacijama). Nadalje, projekt uključuje i sastavljanje popisa atrakcija duž pojedinih ruta, odnosno popis turističko-ugostiteljskih sadržaja i drugih usluga koje korisnicima stoje na raspolaganju.  Za ostvariti  sve planirano, potrebno je riješiti pitanje stavljanja u funkciju zajedničke turističke kuće na prostoru Bjelovarskog sajma kao i popravak i zamjenu postojeće turističke signalizacije, upravljanje galerijom drvenih skulptura na otvorenom SVIJETLE PRUGE, uključivanje u obnovu prostora GARIĆ GRADA, galerije Svijetle pruge i niz drugih poslova.

Projekti ŠRC KUKAVICA- koncept najbolje uporabe i Stara ciglana – koncept najbolje uporabe i prefeasibility studija za lokalitet, uz izradu već spomenutih projekata, „zainteresirali“ bi potencijalne investitore za moguća ulaganja i bitno bi doprinijeli uspješnijoj prodaji postojećih (krnjih) turističkih potencijala. Napomena: svi dokumenti objavljeni su i mogu se pronaći na našim web stranicama: www.tzbbz.hr. 

Također, treba nastaviti s provođenjem aktivnosti koje su naša stalna zadaća, a to je promoviranje i „prodaju“ postojećih turističkih proizvoda, kroz punu suradnju s PA/DMK i medijima i u očekivanju ostvarenja sredstava HTZ potpore u promotivnim kampanjama za 2014.godinu.

FINANCIJSKI PLAN – u kunama

PRIHODI PO IZVORIMA - Sveukupno: 1,400.000,00
- ČLANARINA I BORAVIŠNA PRISTOJBA - 250.000,00
- POTPORE HTZ i MINT - 300.000,00
- DOTACIJE BBŽ - 750.000,00
- REZERV. SREDSTVA (zaključeni ugovori) - 100.000,00

RASHODI PO VRSTAMA

ADMINISTRATIVNI RASHODI - Sveukupno: 500.000,00

Rashodi za radnike i za rad ureda: 
Rashodi ureda planirani su  u navedenim iznosima i zbog ostvarenja vlastitog prostora, zamjene zastarjelog računala i nabave novog, a i zbog potrebe financiranja rada dviju osoba. 
SREDSTVA: 450.000,00  

Rashode za rad tijela Zajednice trebalo bi  planirati, jer dosadašnja praksa pokazuje slabljenje spremnosti za rad u tijelima i savjetima Zajednice, pošto članovima tijela nismo do sada ispla nikakve naknade 
SREDSTVA: 50.000,00


DIZAJN VRIJEDNOSTI - Sveukupno: 30.000,00

Potpora događanjima:
Obzirom na   potrebu širenja  svijesti u mogućnostima ostvarivanja većih ekonomskih efekata od bavljenja turizmom, kao i na važnost koju priredbe i događanja imaju u turizmu Županije, pružat ćemo konzultativnu pomoć događanjima koja su stručno i kvalitetno pripremljena i u čije su održavanje uključene LTZ, odnosno to su priredbe od šireg značaja i dio njih objavljuje se u hrvatskim  kalendarima događanja. U predlaganju potpora i/ili njihovom odobravanju primijenit ćemo selektivni pristup, odnosno tražit ćemo ocjenu stručne pripremljenosti ili prijedlog stručnjaka koji su pripremali projekt zajedno s organizatorima događanja (razvojne agencije, ustanove u kulturi, agencije, animatori, vodiči i sl.). Rashodi ovise o ostvarivanju vanjskih potpora. Za orijentaciju popis priredbi od interesa za turizam sastavni je dio ovog programa. Dio istih uvršten je u kalendar kulturno turističkih događanja HTZ.

SREDSTVA 20.000,00 
ROK: čitava godina, prema kalendaru događanja.

Projekt: Volim Hrvatsku
Prema dosadašnjem iskustvu provodit ćemo projekt i proizvoditi troškove koji su u provođenju akcije neizbježni (izrada priznanja….).
SREDSTVA: 10.000,00

KOMUNIKACIJA VRIJEDNOSTI - Sveukupno: 220.000,00

Online komunikacije

Vršit ćemo internet oglašavanje, a web stranice i upravljanje stranicama ćemo ažurirati, obogaćivati, unapređivati i poboljšavati prema mogućnostima. Izvršenje će ovisiti o sredstvima potpore, odnosno oglašavat ćemo preko promotivne agencije. 

SREDSTVA:
- oglašavanje 150.000,00 
- upravljanje 50.000,00     

ROK: cijele godine

Offline komunikacije

Opće oglašavanje će biti oglašavanje aktivnosti vezanih uz promociju i afirmaciju projekata koji proizlaze iz provođenja TMP BBŽ i/ ili iz potreba promocije TPM i turističke ponude članica LTZ više kvalitativne razine, a njihovo financiranje će u potpunosti ovisiti o potpora TZN.

Oglašavanje u tisku: isto kao i za Opće oglašavanje,

Brošure i ostali tiskani materijali: redizajnirat ćemo turističko – zemljopisnu kartu i imidž brošuru „Pitomi krajolici srdačni ljudi“, redizajnirat ćemo i ponoviti kartu Županije. 
NOSITELJ: direktor
SREDSTVA: 20.000,00

Suveniri i promo materijali: minimalno!!!.
NOSITELJ: direktor 
SREDSTVA: iz sredstava ureda                                                    

Info table: samo održavanje ili zamjena uništene već postojeće signalizacije ili kao potpora LTZ.
NOSITELJ: direktor 
SREDSTVA: iz TZN potpora. 

DISTRIBUCIJA I PRODAJA VRIJEDNOSTI - Sveukupno: 50.000,00

Sajmovi (u skladu sa zakonskim propisima i pravilima za sustav), a osobito  kroz projekt KON-TUR priređivat ćemo izložbe i promociju TPM na svim županijskim priredbama koje TZŽ podržava i koje su navedene u prilogu ovog Programa. Također i studijska putovanja! LTZ pokušat ćemo organizirati 2-3 nastupa u gradu Zagrebu.

NOSITELJ: direktor
SREDSTVA: 35.000,00

ROK: cijele godine prema kalendaru događanja Bjelovarskog sajma i kalendaru događanja-odnosno svibanj/ lipanj.

Nastupi na priredbama:
- Mađarska: kolovoz/ svjetska smotra povijesnih postrojbi
- SREDSTVA: 10.000,00. 

- Biograd n/m: „spojiti zeleno i plavo“ / dugi eno-gastro stol
- SREDSTVA: 5.000,00. 

INTERNI MARKETING - Sveukupno: 30.000,00

Edukacija (turističke zajednice na području županije, zaposleni, subjekti javnog i privatnog sektora). Izvršenje edukacija prepuštamo organizaciji i financiranju HTZ – e i MINT – a.
NOSITELJ: direktor
SREDSTVA: 30.000,00

Koordinacija i nadzor sustava turističkih zajednica na području županije: obavljat će se kao i do sada: a/ održavanjem sastanaka/ tzv. kolegija svih LTZ, prisutnošću u LTZ, spuštanjem informacija i podataka LTZ i sabiranjem njihovih odgovora prema ustroju i MINT –u, izradom priručnika za pojedine teme ili poslove,sudjelovanjem u izradama projekcija programa rada i pripremama za njihovo donošenje na tijelima zajednice i na druge moguće načine.
NOSITELJ: direktor
SREDSTVA: u okviru plana rashoda za rad ureda                                                         
ROK: cijele godine

MARKETINŠKA INFRASTRUKTURA - Sveukupno: 50.000,00

Proizvodnja multimedijalnih materijala: kroz potporu LTZ u financiranju izrade filmova proizašlih iz nastajanja novih turističkih ponuda,
NOSITELJ: direktor, stručni radnik
SREDSTVA: 20.000,00 

Istraživanje tržišta: iz vizije turizma BBŽ do 2020.godine, proizlazi potreba za poboljšanjem turističke prepoznatljivosti. U želji da promijeni strukturu dolaznih gostiju, TZŽ će istraživati potrebe na novim tržištima kroz već opisani program SRCE ZELENE HRVATSKE i kroz projekt KON – TUR, ali i koristeći postojanje specijaliziranih istraživačkih agencija i subjekata (vanjske usluge) i s time proširivati formiranu bazu podataka, fotografija i financiranje izmjena ranije pripremljenih brošura pripremljenih za izdavaštvo.  
Suradnja s međunarodnim institucijama: eventualno slijedom uspostavljenih odnosa s ino partnerima i Češkoj, Mađarskoj, BiH.
NOSITELJ: direktor, stručni suradnik
SREDSTVA: 30.000,00                                                       

POSEBNI PROGRAMI - Sveukupno: 20.000,00

Poticanje i pomaganje razvoja turizma na područjima koja nisu turistički razvijena: u pripremi ovog programa pozvat ćemo na suradnju jedinice lokalne samouprave koje su  članice područnih TZ. Pomagat ćemo im u skladu s njihovom suradnjom i razvojem svijesti, kao i sa ostvarenjem financijskih sredstava potpore u programu TZN. 

LTZ Bilogora – Bjelovar realizirala je vlastitim snagama i sredstvima potpore EU (IPA program) projekt koji u svojim dokumentima naziva CENTAR TRADICIJSKIH OBRTA (CTO). Sjedište CTO je u  kući sagrađenoj na lokaciji Bjelovarskog sajma. Kuća nije dovršena, i u stanju je „pod krovom“. Ako se ne ostvare „druge“ potpore iz prijavljenih programa prekogranične suradnje, treba riješiti dovršenje kuće,  njenu prenamjenu ili možda promjenu vlasnika prodajom.

TZŽ već desetak godina razvija  KON – TUR, projekt stalne promocije turističkog proizvoda ili mjesta (TPM), ali i kao stalnu izložbu tradicijskih i drugih turističkih vrijednosti. Iz razloga racionalnosti i ekonomičnosti sjedište KON – TUR a nalazi se u zajedničkoj, gore opisanoj kući. 
ROK: cijele godine 

FINANCIRANJE PROJEKATA I PROGRAMA - Sveukupno: 500.000,00

Potrebno je planirati i ostvariti turističke projekte od interesa za razvoj turizma BBŽ koji do sada nisu ostvareni i navedeni su na stranici 2. ovog Programa. APTR financiran je dijelom sredstvima iz 2013.godine. Ostatak za platiti: je 100.000,00 kuna.

Zaključni dio: Dinamičniji razvoj turizma na području Županije u nastupajućem razdoblju  moguće je ostvariti samo ako se prethodno stvori potrebna razina razumijevanja turističkog razvojnog procesa i uspostavi kritična masa destinacijskih „turističkih ambasadora“ koji će razumijevati potrebu unošenja cijelog niza strukturnih promjena u dosad prevladavajući način promišljanja i/ ili upravljanja turističkim razvojem na ovom području. Za razumijevanje ovog apela, korisno je upoznati se s prijedlozima programa rada ove Zajednice iz sedam prethodnih godina, a naročito u dijelu potrebe stabilnijeg financiranja Zajednice što je  za rezultat trebalo imati osiguranje zaposlenja potrebnih stručnih radnika i osiguranja vozila za zaposlenike kao i prostora za rad Ureda.
 
Činjenica da Zajednica u svom planiranju iz autoritativnih izvora(članarina i BP) računa s ostvarenjem niti 20  % prihoda dok ostalo ovisi o drugim izvorima, treba zabrinuti ne samo tijela Županije, već i Ministarstvo turizma i Hrvatsku turističku zajednicu, koji do sada nisu o tome vodili osobitu brigu. Naročito kada su se osnivale LTZ! Onako kako od TZŽ očekuju ispunjenje zakonskih zadaća nemoguće je ostvariti s pola zaposlenika, pristupajući ocjenjivanju uspješnosti rada primjenom istih kriterija za sve postojeće hrvatske TZŽ. Jednostavno, nismo jednako sposobni voditi poslovanje kao zajednice koje zapošljavaju više ljudi: stručnih suradnika, izvršnih direktora, glasnogovornika i dr. A od Zajednice se očekuje kvaliteta u izvršenju poslova nadzora ili pružanja stručne i svake druge pomoći LTZ, poslova upravljanja destinacijom itd. , bez selektivnog pristupa i uvažavanja evidentnih podataka i stanja na terenu. Primjer sadašnjih procesa racionalizacije TZ u Hrvatskoj je i  „izvrtanje“ činjenica i podataka. Od 302 zajednice upisane u upisnik, devet je TZ-a područja. Od toga šest ih je  u središnjoj Hrvatskoj, od čega pet u Bjelovarsko bilogorskoj županiji. K tome i podatak da smo mi (TZ BBŽ) procese racionalizacije pokrenuli 2004.godine. Sve to „izvrče“ se u predlaganju modela destinacijskih menadžment organizacija (DMO).

---
Djelujemo u klasteru SREDIŠNJA HRVATSKA sa još šest županijskih zajednica, što treba nastaviti do završetka reforme sustava.

Program rada za 2014. godinu prihvaćen je na sjednici Turističkog vijeća Turističke zajednice Bjelovarsko bilogorske županije i na 8. sjednici Skupštine Zajednice 22. siječnja 2014. godine.

Direktor Ureda
Antun Turčić, dipl.oecc.

Predsjednik Vijeća i Skupštine
Damir Bajs, dipl.iur.